Skoči na glavno vsebino

V spodnji povezavi boste našli kar nekaj utrinkov z dogodkov, ki smo jih načrtovali in izvajali v sklopu projekta Dnevi evropske kulturne dediščine.

Dnevi evropske kulturne dediščine so skupna akcija številnih evropskih držav pod okriljem Sveta Evrope in Evropske komisije. Tako smo se v projekt Zavoda za varstvo kulturne dediščine, ki je glavni koordinator tega projekta pri nas, vključili tudi mi.

V sklopu projekta smo sodelovali z zunanjimi institucijami (Pomurski muzej Murska Sobota), se povezali s širšim lokalnim okoljem in njenim prebivalstvom, ki v obliki znanja hrani veliko nesnovne kulturne dediščine (iskanje vode z bajalico, igranje na ribež, …) oz. se bori za ohranitev ogrožene dediščine (npr. prizadevanje lokalne skupnosti Gorice za ohranitev vaškega izvira). Tako smo tudi mi preko projekta spoznali povezovalno moč vode obenem pa se pridružujemo cilju, ki ga je ZVKD objavil na svoji spletni strani, da z izbrano temo želijo opozoriti na ustrezen odnos do vode in vodnih virov, ki so bili tudi v zgodovinskem kontekstu skupni (vaški vodnjaki, vaši kali, ipd.).

Dogodki in dejavnosti v sklopu projekta:

  • Obisk g. Tiborja Godine, ki nam je pokazal tradicionalen način iskanja vodnih žil za vodnjake z bajalico

  • Obisk Muzeja Murska Sobota, kjer so si otroci ogledali predmete namenjene higieni, ki so danes le še zgodovina (škafi za umivanje, lesene kadi za kopanje, šerblini, krničke itd.), v delavnici pa so si otroci izdelali lastno milo.

  • Izlet z avtobusom: najprej do Hodoša, kjer smo si ogledali obnovljen vodnjak na čigo, v Krplivniku smo si ogledali izvir in se odžejali z njegovo vodo. Izlet smo končali v vasi Neradnovci, kjer smo si ogledali mlin.

  • Pohod do Gorice (v okviru Malega sončka) in vaškega izvira. Tam so nas presenetili vaščani Gorice, ki so se ob svojem izviru zbrali, da nam povedo nekaj o zgodovini izvira, ženske pa so nam pripravile odličen prikaz, kako so nekoč ob tem izviru njihove mame in babice prale perilo (kar je bilo v preteklosti žensko opravilo). Vsak otrok si je v stekleničko nalil izvirsko vodo, nato je sledilo rajanje na bližnjem nogometnem igrišču ob glasbi godcev na ribež.

  • Izdelava makete vodnjaka na čigo: obiskal nas je Liamov ati, ki nam je pomagal pri izdelavi makete, da se tudi otroci lahko preizkušajo pri zajemanju vode.

S tem pa dejavnosti v projektu še niso končane. Tako bomo v četrtek, 15.06.2017 na zaključni prireditvi izdelali še kržak, v poletnih počitnicah pa bomo sestavljali vodovodne cevi in tako prek igre ozavestili oskrbovanje z vodo danes.

V tednu kulurne dediščine (od 25.9. do 30.9.2017) pa bo v prostorih šole na ogled razstava naših dejavnosti.

Orodna vrstica za dostopnost